დღეს, 27 ნოემბერს, „ეკო ცენტრმა“ „საგანმანათლებლო ინიციატივათა ქართული ასოციაციის“ (სიქა) ძალიან აქტიურ მოხალისეებს უმასპინძლა.
ახალგაზრდებმა მოისმინეს ლექცია თემაზე „გარემოსდაცვითი ადვოკატირება“. ლექციაზე  განვიხილეთ რუსთავში არსებული გარემოსდაცვითი პრობლემები, ჰაერის დაბინძურების მიმართულებით არსებული გამოწვევები და მიღწევები, ვისაუბრეთ ნარჩენების გადამუშავების, გარემოსდაცვითი ადვოკატირებასა და სამოქალაქო აქტივიზმის მნიშვნელობაზე. გარდა ამისა, ახალგაზრდებმა ნახეს „გავიგუდეთ“-ის შესახებ ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის მხარდაჭერით 2020 წელს გადაღებული მოკლემეტრაჟიანი ფილმი, რომელიც რუსთავში არსებულ რეალობას ასახავს და ნათლად ჩანს საწარმოო ზონაში არსებული რეალობა და ის გავლენა, რომელსაც ჰაერის დაბინძურება ახდენს ჩვენზე.
შეხვედრა მოიცავდა პრაქტიკულ ნაწილსაც, მათ შორის, „ძალაუფლების ანალიზის“  პრაქტიკულ სავარჯიშოს, რაც მნიშვნელოვან საფუძველს ქმნის ადვოკატირების წარმატებული კამპანიის განხორციელებისათვის. გარდა ამისა, მონაწილეებმა ისწავლეს, როგორ ხდება ჰაერის ხარისხის შემოწმება და დაბინძურების დონის განსაზღვრა ჰაერის ხარისხის პორტალზე.
ასევე, ვისაუბრეთ ჰაერის დაბინძურების მავნე ზეგავლენასა და იმ ხერხებსა თუ ჩვევებზე, რითაც შეგვიძლია, წვლილი შევიტანოთ, ამ დაბინძურების შემცირებაში. დამატებით, განვიხილეთ, როგორ უკავშირდება ჰაერის დაბინძურების შემცირება გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებს.
გვინდა, ხაზი გავუსვათ ამგვარი შეხვედრებისა და ლექციების მნიშვნელობას და მივესალმებით იმ ფაქტს, რომ ახალგაზრდები პატარა ასაკიდანვე არიან დაინტერესებულნი გარემოსდაცვითი საკითხებით. მონაწილეებმა დაინახეს, რა მნიშვნელობა აქვს თოთოეული ჩვენგანის ჩართულობასა და აქტიურობას წარმატებული ადვოკატირებისათვის. გვიხარია ასეთი ახალგაზრდების გაცნობა და იმედი გვაქვს, მათთან სამომავლოდაც ვითანამშრომლებთ.
შეხვედრა გაიმართა USAID-ის სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის პროგრამის ფარგლებში. ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით

Today, on November 27th, “Eco Center” hosted active volunteers of the “Georgian Association of Educational Initiatives” (SIQA).
Young people received a lecture about the topic of “Environmental Advocacy”. At the lecture, we discussed the environmental problems in Rustavi, current challenges and achievements concerning air pollution, we also talked about the importance of waste recycling, environmental advocacy and civil activism. Young activists also watched a short film about the civil movement “Gavigudet”, made in 2020 with the support of the Heinrich Böell foundation, which reflects the reality of the enterprise area in Rustavi and the impact that air pollution has on humans.
The presentation invo
lved practical exercises as well. Including the exercise of “power analysis”, which creates an important basis for implementing a successful advocacy campaign. Besides, participants learned how to check air quality on the portal and determine pollution levels.
We also discussed the harmful effects of air pollution and the ways and habits by which we can contribute to decreasing the pollution rate. Additionally, we discussed the relation between reducing air pollution and the UN’s Sustainable Development Goals.
We would like to underline the importance of meetings like this. The involvement of young people in such issues is essential. Participants realized the importance of our actions for successful advocacy. We are happy to meet such young people and we hope to cooperate with them in the future.
The meeting was held within the framework of USAID Civil Society Engagement Program, funded by United States Agency for International Development (USAID).