9-10 დეკემბერს „ეკო ცენტრის“ ორგანიზებით ადვოკატირებისა და სამოქალაქო აქტივიზმის შესახებ ორდღიანი ტრენინგი ჩატარდა.
ტრენინგი ჩატარდა პროექტის – “გარემოსდამცველთა ქსელის გაძლიერება ქვემო ქართლში” ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) გრანტით, ბრიტანეთის მთავრობის მხარდაჭერით.
ტრენინგში მონაწილეობა მიიღეს რუსთავის სხვადასხვა სკოლის და მარნეულის სოფელ ყულარის („ყულარის ახალგაზრდული ინიციატივა“) გარემოსდაცვითი საკითხებით დაინტერესებულმა ახალგაზრდებმა და მასწავლებლებმა.
ტრენინგის ფარგლებში მონაწილეებს გავაცანით ჩვენი საქმიანობის მიზანი, განვიხილეთ რუსთავში არსებული გარემოსდაცვითი პრობლემები, ჰაერის დაბინძურების მიმართულებით არსებული გამოწვევები და მიღწევები, ვისაუბრეთ გარემოსდაცვით ადვოკატირებაზე, სამოქალაქო აქტივიზმის მნიშვნელობაზე.
პირველი დღის განმავლობაში მონაწილეებს გავაცანით, რა არის ჰაერის დაბინძურება და რატომ არის რუსთავში ჰაერი დაბინძურებული, განვიხილეთ დაბინძურების სახეები და ის ძირითადი დამაბინძურებლები რომელიც, რომლებიც რუსთავისთვის არის პრობლემა; გარდა ამისა, ვისაუბრეთ ჰაერის დაბინძურების გავლენაზე ადამაიანის ჯანმრთელობაზე. დღე კი დავასრულეთ საინფორმაციო ტურით საწარმოო ზონაში და მონაწილეებმა ადგილზე ნახეს არსებული სიტუაცია, ის გაუმჯობესებები თუ ჯერ კიდევ არსებული გამოწვევები, რასაც რუსთავის ამ ნაწილში ვხვდებით.
ტრენინგის მეორე დღე დაეთმო ადვოკატირებაზე საუბარს. განვიხილეთ ადვოკატირების არსი, მიზნები და ამოცანები; ახალგაზრდებმა მიიღეს ინფორმაცია იმის სესახებ, თუ როგორ იგეგმება ადვოკატირების კამპანია.
მიღებული ინფორმაციის უკეთ გასააზრებლად, და პრაქტიკაში განსახორციელებელი გზების განსასაზღვრად, მონაწილეებმა პრაქტიკული სავარჯიშოს გამოყენებით იმუშავეს კონკრეტული პრეობლემების, მათი გამომწვევი მიზეზებისა და შედეგების იდენტიფიცირებზე „პრობლემის ხის“ მაგალითზე.
კიდევ ერთი პრაქტიკული სამუშაო, რაშიც ჩვენი ტრენინგის მონაწილეები ადვოკატირების სტრატეგიის დაგეგმვის ნაწილში ჩაერთნენ, იყო პრობლემასთან დაკავშირებული ინტერესთა ჯგუფების იდენტიფიცირება და საქმიანობის ანალიზი. ასევე, ვისაუბრეთ მედიის როლზე ადვიკატირების კამპანიის დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში.
დასკნით ნაწილში კი ახალგაზრდებთან ერთად ვიმსჯელეთ თუ რა მნიშვნელობა აქვს თითოეული ჩვენგანის მცირე წვლილსაც გლობალური შედეგების გაუმჯობესებაში, და როგორ ჩავრთოთ სხვა ადამიანები გარემოსდაცვით აქტივიზმში.
ტრენინგის დასასრულს მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატები.
ინტეგრირებულმა ტრენინგმა საშუალება მოგვცა, გაგვეფართოვებინა საერთო ინტერესების მქონე ახალგაზრდათა ქსელი რეგიონული მასშტაბით და ხელი შეგვეწყო აქტიური და ძლიერი სამოქალაქო საზოგადოების ჩამოყალიბებისათვის.

A two-day training on advocacy and civil activism was held on January 20-21, organized by “Eco Centre”.
The training was conducted within the framework of the project ‘Access to a Healthy Environment in Rustavi’, with financial support from the Embassy of France in Georgia.
Young people from Rustavi, Tbilisi, and Marneuli participated in the training.
During the training, we introduced participants to the purpose of our activities, discussed environmental problems in Rustavi, challenges and achievements in air pollution, and talked about environmental advocacy and the importance of civic activism.
On the first day, we introduced participants to what air pollution is and why the air in Rustavi is polluted, discussed types of pollution and the main pollutants that are a problem for Rustavi; in addition, we talked about the impact of air pollution on human health. We ended the day with an information tour in the industrial zone, where participants saw the current situation, improvements, and remaining challenges in this part of Rustavi.
The second day of the training was devoted to discussing advocacy. We reviewed the essence, goals, and objectives of advocacy; young people received information on how to plan an advocacy campaign.
To better understand the information received and determine ways to implement it in practice, participants worked on identifying specific problems, their causes, and consequences using a practical exercise based on the ‘problem tree’ example.
Another practical work in which our training participants engaged in the advocacy strategy planning section was identifying and analyzing the activities of interest groups related to the problem. We also talked about the role of media in planning and implementing advocacy campaigns.
In the concluding part, we discussed with the youth the importance of each individual’s small contribution in improving global outcomes, and how to involve other people in environmental activism.