• სექტემბერი 29, 2023
დღეს, 29 სექტემბერს, „ეკო ცენტირს“ ოფისში გარემოსდაცვითი საკითხებით დაინტერესებულ ქალებსა და გოგონებს კინოჩვენებაზე ვუმასპინძლეთ.
შეხვედრა „ქალთა ფონდის“ პროექტის ფარგლებში გაიმართა, რომლის მიზანია ქალთა და გოგონათა გაძლიერება. შესაბამისად, ფილმიც თემატურად შევარჩიეთ და ვნახეთ “Taking Root: The Vision of Wangari Maathai”, რომელიც მოგვითხრობს კენიელი გარემოსდამცველი ქალის უანგარი მაატჰაის შესახებ, რომლის მიერ დაწყებული ხის დარგვის აქტივობა გლობალურ გარემოსდაცვით მოძრაობაში გადაიზარდა და მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა გარემოს კონსერვაციის მნიშვნელობის ხაზგასმაში მსოფლიო მასშტაბით.
სწორედ გარემოსა და ქალთა უფლებების დაცვაში შეტანილი წვლილის გამო გახდა მაატჰაი 2004 წელს ნობელის პრემიის ლაურეატი და პირველი აფრო-ამერიკელი ქალი, რომელმაც ნობელის პრიზი მიიღო.
შეხვედრის დასაწყისში მონაწილეებს მოკლედ გავუზიარეთ მაატჰაის ცხოვრების ძირითადი დეტალები და ეტაპები, რამაც მის საქმიანობაზე მოახდინა გავლენა. ფილმის ნახვის შემდგომ კი საინტერესო დისკუსია გაიმართა, გოგონებმა ინდივიდუალური შთაბეჭდილებები გაგვიზიარეს და ვიმსჯელეთ, რა მნიშვნელობა აქვს თითოეული ადამიანის მარტივ და მიზანმიმართულ ქმედებას გლობალური მასშტაბით ცვლილების მოსატანად.

Today, on September 29, we hosted a film screening for women interested in environmental issues at the “Eco Centre” office.
The meeting was held within the framework of the “Women’s Fund” project, the aim of which is to empower women and girls. Therefore, we chose a relevant movie and watched “Taking Root: The Vision of Wangari Maathai”, which tells the story of Wangari Maathai, a Kenyan environmentalist woman, whose tree planting activity, turned into a global environmental movement and made a significant contribution to highlighting the importance of environmental conservation worldwide.
It was for her contributions to the environment and women’s rights that Maathai became the 2004 Nobel Prize laureate and the first African-American woman to win the Nobel Prize.
At the beginning of the meeting, we briefly shared with the participants the main details and stages of Maathai’s life, which influenced her work. After watching the film, an interesting discussion was held, the girls shared their individual opinions and discussed the importance of each person’s simple and purposeful action to bring change on a global scale.