poilivimis_turiპროექტის „გარემოსდამცველთა ქსელის გაძლიერება ქვემო ქართლში“ 8 და 9 თებერვალს „ეკო ცენტრის“ ორგანიზებით ჩატარდა სამი ექსკურსია პლასტმასის ნარჩენების გადამამუშავებელ საწარმო „პოლივიმში“.
ტურზე, მთლიანობაში, იმყოფებოდა 52 მოსწავლე და მასწავლებელი რუსთავის მე-20, ბოლნისის N5 და მარნეულის შულავერისა და კასუმლოს სკოლებიდან.
წელს გაზრდილი წარმოებით გვიმასპინძლა საწარმომ და გადამუშვების ორ ხაზს გავეცანით.
კერძოდ, აქამდე არსებულ გადამუშავების PET (პოლიეთილენ ტერეფტალატი) ხაზს დაემატა მეორე, პოლიეთილენისა(PE) და პოლიპროპილენის(PP) გადამუშავების ხაზი.
ახალი ხაზის პროდუქტად მიიღება გადამუშავებული პლასტმასა გრანულებისა და ფანტელების სახით, რომლითაც ადგილობრივი ბაზარი მარაგდება და გამოიყენება კვლავ პლასტმასის ნივთების საწარმოებლად.
საწარმოს წარმომადგენლებმა მოსწავლეებს დეტალურად გააცნეს პლასტმასას გადამუშავების ტექნოლოგიური პროცესი, როგორ ახარისხებენ, ირეცხება და რა ეტაპებს გადის ჩვენ მიერ საწარმოში მიტანილი პლასტმასის ნივთები.
აქვე გეტვით იმასაც, რომ ახალგაზრდებმა საწარმოს 63 კგ პლასტმასა გადასცეს.
მათთვის ყველაზე მეტად დასამახსოვრებელი სწორედ გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქტი – ე.წ. სინტიპონი, გრანულები და ფანტელები აღმოჩნდა.
გვჯერა, რომ პროცესისა და გადამუშავების პროდუქტის ადგილზე გაცნობით ახალგაზრდები კიდევ ერთხელ დარწმუნდნენ ნივთების გადამუშავებისა და მეორადი გამოყენების მნიშვნელობაში და უფრო დიდი მოტივაცია ექნებათ ამ პროცესში თავიანთი წვლილის შესატანად.
პროექტი ხორციელდება  ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) გრანტით, რომელიც მხარდაჭერილია გაერთიანებული სამეფოს საგარეო, თანამეგობრობისა და განვითარების ოფისის (FCDO) მიერ.

On February 8 and 9, as part of the project “Strengthening the Network of Environmentalists in Kvemo Kartli Region”, “Eco Centre” organized three excursions to the plastic waste recycling plant “Polyvim LLC”.
A total of 52 students and teachers from Rustavi’s 20th school, Bolnisi’s No. 5 school, and Marneuli’s Shulaveri and Kasumlo schools participated in the tour.
This year, the plant hosted us with increased production, and we were introduced to two recycling lines.
Specifically, in addition to the existing PET (Polyethylene Terephthalate) recycling line, a second line for recycling Polyethylene (PE) and Polypropylene (PP) has been added.
The new line produces recycled plastic in the form of granules and flakes, which are supplied to the local market and are used to make plastic items again.
Plant representatives detailed the technological process of plastic recycling to the students, explaining how they sort, wash, and what stages the plastic items we bring to the plant go through.
We should also mention that the young people handed over 63 kg of plastic to the plant.
The most memorable for them was the product obtained as a result of recycling – the so-called sintepon, granules, and flakes.
We believe that by getting acquainted with the process and recycling products on-site, young people once again become convinced of the importance of recycling and reusing items, and will have greater motivation to contribute to this process.
The project is implemented with a grant from the Institute of War and Peace Reporting (IWPR), with the support of the UK Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO).