digmis_chalebiდღეს, 29 აპრილს, მწვანე გრანტების გლობალური ფონდის მხარდაჭერით  დიღმის ჭალების გარემოსდაცვითი მუზეუმის სტუმრები ვიყავით.
ტურს ესწრებოდნენ ახალი სამგორის საჯარო სკოლის მოსწავლეები, რომელთაც გაიმარჯვეს პლასტმასას კონკურსის III ეტაპზე.
ტურს უძღვებოდა ჭალების მცველი, ანა ტრაპაიძე, რომელიც 4 წელზე მეტია, იბრძვის დიღმის ჭალების გადასარჩენად და ცდილობს ადამიანები და სახელმწიფო დაარწმუნოს, რომ ჭალის ტყეს უნიკალური მნიშვნელობა აქვს, როგორც ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციის, ისე ეკოლოგიური თუ საგანმანათლებლო კუთხით.
დიღმის ჭალები ერთადერთი ადგილია თბილისში, სადაც შემორჩენილია ჭალისთვის დამახასიათებელი ფლორა და ფაუნა. ტერიტორია 70 ჰექტარ ჭალის ტყეს მოიცავს და მისი დიდი ნაწილი დაზიანებულია. დიღმის ჭალები არაერთი გარემოსდაცვითი დანაშაულის მსხვერპლია. როგორც ანამ მოგვიყვა, აქ მიმდინარეობდა ქვა-ღორღის მოპოვება ღია კარიერული წესით, რამაც ტყის დიდი ნაწილის კარგვა და ამ მასალაში ჩაფლობა გამოიწვია; ეს კარიერიც ადგილზე ვნახეთ. ასევე აქ ძალიან დიდი პრობლემაა სამშენებლო, საყოფაცხოვრებო, სპეციფიკური თუ სხვა ტიპის ნარჩენებით დაბინძურება.
აღსანიშნავია, რომ ანას და მისი თანამებრძოლების ბრძოლამ შედეგიც გამოიღო და დიღმის ჭალებში უკანონონ აშენებული შენობების დემონტაჟი დაიწყო.

Today, on April 29th, with the support of the Global Greengrants Fund, we were guests at the Environmental Museum of Dighomi Meadows.
The tour was attended by pupils from Akhali Samgori Public School, who won the third stage of the plastic competition.
The tour was led by the guardian of the meadows, Ana Trapaidze, who has been fighting for over 4 years to save the Dighomi Meadows and is trying to convince people and the state that the floodplain forest has unique importance, both in terms of biodiversity conservation and ecological or educational aspects.
Dighomi Meadows is the only place in Tbilisi where flora and fauna characteristic of floodplains have been preserved. The area covers 70 hectares of floodplain forest, and a large part of it is damaged. Dighomi Meadows has been the victim of numerous environmental crimes. As Ana told us, open-pit mining for gravel was carried out here, resulting in the loss of a large part of the forest and burial in this material; we saw this quarry on site. Also, a huge problem here is pollution by construction, household, specific, or other types of waste.
It’s worth noting that Ana and her fellow fighters’ struggle has had productive results, and the demolition of illegally constructed buildings in Dighomi Meadows has begun.