ქვემოთ ხელმომწერი საქართველოს გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციები:
ვითვალისწინებთ რა, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის 1992 წლის კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის მიერ აღიარებულ პრინციპებსა და მოთხოვნებს, მხედველობაში ვიღებთ  რომ:
• კლიმატის ცვლილების პროცესი აღიარებულია შეუქცევად პროცესად მსოფლიოში;
• კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატაკლიზმები საფრთხეს უქმნის სიცოცხლის არსებობას მთელს პლანეტაზე და იმ შემთხვევაშიც კი, თუ პროგნოზები მხოლოდ ნაწილობრივ გამართლდება, ადგილი ექნება დიდ მსხვერპლს და მსოფლიო ეკონომიკის კრიზისს;
• შარმ ელ შეიხის დაგეგმილი კონვენციის მხარეების 27-ე შეხვედრა არის საერთაშორისო საზოგადოების ყურადღების ცენტრში და მსოფლიო მოელის კონკრეტულ გადაწყვეტილებებსა და ქმედებებს;
• კლიმატის ცვლილების  ჩარჩო კონვენციის  მხარეთა 27-ე შეხვედრა  იმართება იმ დროს,  როცა ერთერთ  კონტინენტზე მიმდინარეობს ომი, რაც ზიანს აყენებს არა  მხოლოდ ადამიანებსსერიოზული ზიანი, რასაც ის მოუტანს გარემოს, ჯერ კიდევ არაპროგნოზირებადია,
გამოვხატავთ რა შეშფოთებას მასზედ, რომ:
• ბევრი ქვეყნის ხელისუფლება  დღემდე არაადეკვატურად აღიქვამს კლიმატის ცვლილებით გამოწვეულ საფრთხეებს;
• ქვეყნების (მათ შორის საქართველოს) მიერ  არ არის შემუშავებული ეფექტური მექანიზმები კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციისპარიზის შეთანხმებითგათვალისწინებული ვალდებულებების შესასრულებლად,
გამოვხატავთ რა მადლიერებას
საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებისა და ყველა იმ კერძო პირის თუ ორგანიზაციის მიმართ, რომლებიც თავიანთი აქტიური მხარდაჭერით ხელს უწყობენ კლიმატის ცვლილების პრობლემის აქტუალიზაციას,
მოვუწოდებთ მხარეებს:
• ხელი შეუწყონ სექტორული სტრატეგიების კოორდინირებას და შეუსაბამობების აღმოფხვრას;
• კლიმატის ცვლილების პირობებში გაითვალისწინონ ზღვის დონის აწევის საფთხე და მტკნარი წყლის რესურსების შემცირების ტენდენცია;
• ქვეყანებმა კლიმატის ცვლილებების გათვალისწინებით შეიმუშაონ ახალი სატრანსპორტო და სხვა ეკონომიკური სექტორების  პოლიტიკის დოკუმენტები (ელექტრიფიკაცია, წიაღესული საწვავის ეტაპობრივი შემცირება, წაყალბადის საწვავის გამოყენების წახალისება);
• ხელი შეუწყონ დაბალი და ნულოვანი ემისიის მქონე ელექტრო, გზისთვის ვარგისიანი (როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო) ასსების წილის გაზრდას;
• ხელი შეუწყონ ტურიზმისა და სხვა ეკონომიკური სექტორების ისეთ  განვითარებას, რომელიც უზრუნველყოფს  დეკარბონიზაციის პროცესებს;
• გააძლიერონ კლიმატგონივრული აგრობიზნესისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების შესაძლებლობები;
• ხელი შეუწყონ კლიმატის ცვლილების შემარბილებელი ღონისძიებების დაფინანსების ეროვნული წყაროების წვლილის მნიშვნელოვან გაზრდას საერთაშორისო მხარდაჭერასთან ერთად;
• ინტეგრირებულად განიხილონ ბიომრავალფეროვნების შემცირებისა და კლიმატის ცვლილების პროცესები, დაგეგმონ და განახორციელონ ეკოსისტემების (მათ შორის ტყეების) შენარჩუნებისა და აღდგენის მხარდამჭერი ღონისძიებები;
• ბიომრავალფეროვნების დასაცავად  გააძლიერონ ისეთი ღონისძიებებისა დაბუნებაზე დაფუძნებული მეთოდებისმხარდაჭერა, რომელიც უზრუნველყოფს კლიმატის ცვლილების შერბილებას;
ხელი შეუწყონ:
• ახალი საზღვაო სტრატეგიების შემუშავებას და ამოქმედებას კლიმატის ფაქტორების, განსაკუთრებით ზღვის დონის აწევის გათვალსწინებით  და  სანაპიროს დაგეგმვის კუთხით;
• ახალი და  არსებული შენობების ენერგოეფექტური მოდერნიზაციის და მათი  განახლებადი ენერგიით უზრუნველყოფის  წახალისების რეალური მექანიზმების შექმნა;
• წყლის სააუზო  ინტეგრირებული მართვის სისტემების განვითარებას კლიმატის ცვლილების ფაქტორების გათვალისწინებით;
• საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების სისტემების განვითარებასკლიმატის ცვლილების შერბილებისა და ადაპტაციის ღონისძიებების მხარდაჭერის მიზნით;
• ინვესტიციების გაზრდა  ალტერნატიულ, მდგრადი ენერგეტიკის  ინფრასტრუქტურის  განვითარებაში;
• უახლესი  ტექნოლოგიების  დანერგვით  ინვესტიციების   გაზრდას და სახელმწიფოების მხარდაჭერას ალტერნატიული ენერგეტიკის ინფრასტრუქტურებისთვის, რომლებიც  მცირე ზემოქმედებას ახდენენ გარემოზე;
• უახლესი ტექნოლოგიების წვდომას განურჩევლად ქვეყნების ეკონომიკური განვითარებისა;
• ისეთი ეროვნული კანონმდებლობის შემუშავებას და ამოქმედებას,  რომელიც უზრუნველყოფს კლიმატის  ცვლილებებით   გამოწვეული შედეგების შერბილებას და შეგუებას (ადაპტაციას).

The undersigned environmental non-governmental organizations of Georgia:
Bearing in mind the principles and requirements recognized by the 1992 United Nations Framework Convention on Climate Change, consider that:
- The process of climate change is recognized as an irreversible process in the world;
- Cataclysms caused by climate change threaten the existence of life all over the planet, and even if the predictions are only partially justified, there will be great casualties and a crisis in the world economy;
- The 27th planned meeting of the parties to the convention in Sharm el-Sheikh is in the center of attention of the international community and the world expects specific decisions and actions;
- The 27th meeting of the Parties to the Framework Convention on Climate Change is being held at a time when a war is raging on one continent, which is not only harming people – the serious damage it will cause to the environment is still unpredictable,
Expressing our concern that:
- The authorities of many countries still do not adequately perceive the threats caused by climate change;
- Effective mechanisms have not been developed by the countries (including Georgia) to fulfill the obligations stipulated by the “Paris Agreement” of the Framework Convention on Climate Change,
Expressing our gratitude
to the international donor organizations, representatives of the diplomatic corps and all those private individuals and organizations who contribute to the actualization of the climate change problem with their active support,
We invite the parties to:
- facilitate the coordination of sectoral strategies and elimination of inconsistencies;
- in the conditions of climate change, take into account the threat of sea level rise and the tendency of fresh water resources reduction;
- countries develop a new transport and other economic sectors policy documents taking into account climate changes (electrification, gradual reduction of fossil fuels, encouraging the use of hydrogen fuel);
- promote the increase of the share of low and zero emission electric and suitable for the road (both state and private) motor vehicles;
- promote such development of tourism and other economic sectors, which ensures the processes of de-carbonization;
- strengthen climate-wise agri-business and agriculture development opportunities;
- promote a significant increase in the contribution of national sources of financing climate change mitigation measures together with international support;
- consider the processes of biodiversity reduction and climate change in an integrated manner, to plan and implement measures supporting the preservation and restoration of ecosystems (including forests);
- strengthen support for measures and “nature-based methods” that ensure climate change mitigation for the purpose of biodiversity protection.
To facilitate:
- the development and implementation of new marine strategies with regard to climate factors, especially sea level rise, and coastal planning;
- the energy efficiency of new buildings, provision of renewable energy and creation of real mechanisms to encourage modernization of existing buildings;
- the development of water basin integrated management systems taking into account climate change factors;
- the development of public awareness systems – in order to support climate change mitigation and adaptation measures;
- the increase of investments in the development of alternative, sustainable energy infrastructure;
- the increase of investments and state support for alternative energy infrastructures that have a small impact on the environment, by introducing the latest technologies;
- the access to the latest technologies, regardless of the economic development of countries;
- the development and implementation of such national legislation, which ensures the mitigation and adaptation of the consequences caused by climate change.