დღეს, 26 ოქტომბერს, „ეკო ცენტრის“ ორგანიზებით ჩატარდა ექსკურსია პლასტმასის ნარჩენების გადამამუშავებელ საწარმო „პოლივიმში“.
ტურზე იმყოფებოდნენ პლასტმსასას შეგროვებაში ჩართული ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური მასწავლებლის მოსწავლეები მე-3 საჯარო სკოლიდან.
საწარმოსკენ მიმავალ გზაზე ვისაუბრეთ პლასტმასის წარმოების მასშტაბებსა და მისი მავნე თვისებების შესახებ, ახალგაზრდებს გავაცანით ის საფრთხეები, რასაც ეს ერთჯერადი გამოყენების პროდუქტი უქმნის გარემოსა და ჩვენს ჯანმრთელობას.
ხოლო უკვე „პოლივიმში“ მოსწავლეები პლასტმასას გადამუშავების ორ ხაზს გაეცნენ. ერთი ხაზი ამუშავებს PET (პოლიეთილენ ტერეფტალატი) მასალას, ხოლო მეორე – პოლიეთილენისა(PE) და პოლიპროპილენის(PP) მასალას.
შედეგად მიიღება გადამუშავებული პლასტმასა გრანულებისა და ფანტელების სახით, რომლითაც ადგილობრივი ბაზარი მარაგდება და გამოიყენება კვლავ პლასტმასის ნივთების საწარმოებლად.
საწარმოს წარმომადგენლებმა მოსწავლეებს დეტალურად გააცნეს პლასტმასას გადამუშავების ტექნოლოგიური პროცესი, როგორ ახარისხებენ, ირეცხება და რა ეტაპებს გადის ჩვენ მიერ საწარმოში მიტანილი პლასტმასის ნივთები.
მოსწავლეებისთვის ტური საკმაოდ საინტერესო და დასამახსოვრებელი აღმოჩნდა და დარწმუნებული ვართ, კიდევ უფრო დიდი მოტივაციით დანერგავენ ამ ეკო-მეგობრულ პრაქტიკას.
ტური განხორციელდა პროექტის „სამოქალაქო ჩართულობა მწვანე მომავლისთვის” ფარგლებში ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) გრანტით, რომელიც მხარდაჭერილია გაერთიანებული სამეფოს საგარეო, თანამეგობრობისა და განვითარების ოფისის (FCDO) მიერ.

• September 26, 2024
Today, October 26, “Eco Center” organized an excursion to the plastic waste recycling enterprise “Polivim”.
Students from Public School #3, led by one of the most active teachers involved in plastic collection, attended the tour.
On the way to the enterprise, we discussed the scale of plastic production and its harmful properties, introducing young people to the dangers this single-use product poses to the environment and our health.
At “Polivim,” students were introduced to two recycling lines. One line processes PET (Polyethylene Terephthalate) material, while the other processes Polyethylene (PE) and Polypropylene (PP) materials.
As a result, recycled plastic is produced in the form of granules and flakes, which supplies the local market and is used for manufacturing plastic items again.
Enterprise representatives detailed the technological process of plastic recycling to students, explaining how they sort, wash, and what stages the plastic items we bring to the factory go through.
The tour proved quite interesting and memorable for the students, and we are confident they will implement this eco-friendly practice with even greater motivation.
The tour was implemented within the framework of the project “Civic Engagement for Green Future” with a grant from the Institute for War and Peace Reporting (IWPR), supported by the United Kingdom’s Foreign, Commonwealth and Development Office (FCDO).