საფრანგეთის საელჩო საქართველოში
საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს ერთ-ერთი მიმართულებაა ქვეყანაში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის გაუმჯობესება. ამ მიმართულებით, საელჩოს ქმედებები მოიცავს საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების პროექტების მხარდაჭერას, რომლებიც მიმართულია ქართულ საზოგადოებაში ფუნდამენტური უფლებების ხელშეწყობაზე, როგორიცაა ჯანმრთელობაზე თანაბარი ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა, შშმ პირების საზოგადოებაში ინტეგრაცია და ბავშვთა უფლებების დაცვა.
ამ მიზნით საფრანგეთის საელჩო ყოველწლიურად გასცემს ადამიანის უფლებების პრემიას, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოში ადამიანის უფლებების ხელშესაწყობად და დასაცავად მომუშავე ადგილობრივი ორგანიზაციების მხარდაჭერას და წარმოჩენას.
2023 წელს ჯილდოს მფლობელი გახდა „ეკო ცენტრი/გავიგუდეთ“ პროექტით, რომლის მიზანია ქალაქ რუსთავში ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების ხელშეწყობა საკითხის აქტუალობის შენარჩუნების და მოსახლეობის ინფორმირების/ჩართულობის გზით.
ზემოთ აღნიშნული მიზნის მისაღწევად განხორციელდება შემდეგი აქტივობები:
- რუსთავის საწარმოო ზონის ტური;
- გარემოსდაცვითი ადვოკატირებისა და სამოქალაქო აქტივიზმის ტრენინგი სტუდენტებისა და მოსწავლეებისთვის.
- დაბინძურებული ჰაერის ჯანმრთელობაზე ზეგავლენის შესახებ საინფორმაციო მასალების მომზადება.
- საწარმოებისა და სახელმწიფო უწყებების ანგარიშვალდებულების გაზრდის მიზნით, საწარმოების ტექნიკური დოკუმენტების საჯარო განხილვაზე დასწრება.

The Embassy of France in Georgia
The French Embassy in Georgia supports all efforts to improve the human rights situation in the country, while recognizing the key role of Georgian NGOs and civil society in developing transformative grassroots initiatives. Specifically, embassy’s actions in Georgia support civil society projects that focus on promoting fundamental rights within Georgian society, such as equal access to health, gender equality, the integration of people with disabilities into society, and the protection of child rights.
Against this background, the French Embassy’s Human Rights Prize, awarded every year, aims to support and showcase local organizations working to promote and protect human rights in Georgia.
The “Eco-Centre” organization (and Civil Movement “Gavigudet” – We Are Suffocating) was selected as the winner of the Embassy’s 2023 award. The NGO’s project aims to improve air quality in Rustavi municipality, one of the most polluted areas in Georgia due to numerous industrial plants.
The objective of the project –„Access to Healthy Environment in Rustavi“ is to promote air quality improvement in Rustavi by civic engagement and maintaining the issue on the agenda.
The following activities will be implemented to achieve the project objective:
- An informational tour to the Industrial Area of Rustavi;
- Training on Environmental Advocacy and Civil activism for students and pupils;
- Preparing informational materials on the air pollution health implications;
- Attending public deliberations on the technical documents of the enterprises to increase the accountability of the business and state authorities.